• 17 października 2021

Przemysłowe sitodruki: Jasna przyszłość

Myślisz, że sitodruk jest używany tylko do dekoracji artykułów promocyjnych? Możesz być zaskoczony!

Kiedy słyszysz "sitodruk", twój umysł prawdopodobnie idzie do zastosowań dekoracyjnych: koszulki, bluzy, kapelusze i szyldy. Jeśli jesteś profesjonalistą w sitodruku, możesz obawiać się o przyszłość swojego rzemiosła, ponieważ inne metody drukowania, takie jak druk bezpośredni na odzieży, wkradły się na tradycyjną darń sitodruku. Dobrą wiadomością jest to, że sitodruk to znacznie więcej niż produkcja odzieży i artykułów promocyjnych.

Wraz z pojawieniem się nowych technologii, sitodruk znalazł nowe zastosowania, które pozostają aktualne w erze cyfrowej. Może być zaskoczeniem, że metoda druku tak stara jak sitodruk znalazła nowe życie w epoce technologii, ale to, co sprawiło, że sitodruk stał się popularną metodą druku, to właśnie to, co sprawiło, że odniósł on sukces jako nowoczesna metoda produkcji: zdolność do precyzyjnego i wymiernego osadzania farby drukarskiej na podłożu. Z wyjątkiem nowszych zastosowań sitodruku, nie zawsze osadza się farba drukarska; może to być srebro przewodzące i dielektryk, a także przemysłowe lakiery i kleje.

Jak więc sitodruk wykracza poza odzież i znaki w epoce nowoczesnej?

Technologia

Czasy techniki analogowej - kiedy ścieżki były kute przewodami i sterowane przełącznikami - są w dużej mierze za nami. W dzisiejszych czasach technologia porusza się po małych, kruchych ścieżkach z materiałów high-tech. Często te zaawansowane technologicznie materiały były precyzyjnie ustawiane za pomocą sitodruku. Sitodruk stosuje się m.in. do drukowania miniaturowych obwodów na ceramice, a także do produkcji obwodów elastycznych, przełączników membranowych, paneli dotykowych, ogniw słonecznych, baterii litowych, ekranów OLED i tagów RFID. Technologia sitodruku pozwala również na pracę naszych ukochanych smartfonów!

A jeśli chodzi o technologię, sitodruk znajduje coraz więcej zastosowań. Jest to popularna metoda produkcji elastycznej elektroniki. To wielka nowina w dziedzinie sitodruku: zapotrzebowanie na elastyczną elektronikę rośnie tak szybko, że do 2026 r. oczekuje się potrojenia rynku, który stanie się przemysłem wartym 70 mld dolarów.

Medycyna

Istnieje kilka bardziej tradycyjnych zastosowań medycznych sitodruku, takich jak drukowanie linii pomiarowych i wskaźników na wszystkim, od strzykawek, przez szkiełka laboratoryjne, po cewniki. Jednak sitodruk znalazł jeszcze bardziej zaawansowane zastosowania w medycynie. Sitodruk stosuje się do produkcji pasków do badania poziomu glukozy we krwi, a także do drukowania przezskórnych plastrów, które pozwalają na otrzymywanie dawek leków, takich jak insulina i środki antykoncepcyjne, a także leków pomagających w rzuceniu palenia i leczeniu chorób układu ruchu.

Inne zastosowania

Różne zastosowania sitodruku wydają się nie mieć końca. Sitodruk jest używany do drukowania zabezpieczeń na papierowych pieniądzach. Wykorzystuje się go do nadruku tylnej szyby przedniej, podświetlanych oznakowań, inteligentnych tkanin odzieżowych, kart upominkowych, zdrapek i biletów komunikacji miejskiej. Jest nawet używany do drukowania zabezpieczeń antykolizyjnych dla morskich farm wiatrowych!

Przyszłość sitodruku

Podczas gdy inne technologie weszły do komercyjnego przemysłu poligraficznego, sitodruk jest tu na stałe. Wielowiekowa technologia pozostaje popularna w swoich tradycyjnych zastosowaniach, takich jak druk odzieży i znaków, a nowe zastosowania sitodruku w technice, medycynie i innych dziedzinach są wciąż rozwijane.

Share :

Może Cię zainteresować

Czas na święta

Nadeszły święta - czas, aby się odświętnie ubrać, czas, aby stać się nieco bardziej radosnym. Sezon ten jest...

Stale ewoluujący styl

Lindsey Balbierz to kolejna niezależna ilustratorka z naturalnym talentem i stylem, który bez wysiłku prześwituje...

Pocztówki - jak z nich korzystać?

Pocztówki są niezastąpionym narzędziem marketingowym, które można zastosować w każdym rodzaju biznesu lub...