• 15 sierpnia 2022

Procesy drukowania

Istnieje wiele różnych technologii, które są wykorzystywane do drukowania czasopism, książek, gazet, artykułów papierniczych, plakatów, opakowań i innych produktów poligraficznych. Głównymi procesami druku przemysłowego są:

 • Litografia offsetowa
 • Fleksografia
 • Druk cyfrowy: inkjet i kserografia
 • Grawiura
 • Sitodruk

Dodatkowe techniki druku zostały opracowane dla bardzo specyficznych zastosowań. Obejmują one druk stadny, typografię, wklęsłodruk, tampodruk i termografię.

Offset

W litografii offsetowej, płyta drukarska, najczęściej wykonana z aluminium, zawiera obraz treści, która musi być wydrukowana. Kiedy płyta jest pokryta farbą drukarską, tylko ta część obrazu zawiera farbę drukarską. Obraz pokryty farbą drukarską jest następnie przenoszony (lub offsetowany) z płyty na gumowy koc, a następnie na powierzchnię druku. Proces ten może być stosowany do drukowania na papierze, kartonie, plastiku lub innych materiałach, ale muszą one mieć płaską powierzchnię.

Poniżej znajduje się zdjęcie 4 kolorowej arkuszowej maszyny drukarskiej. Na dalekim końcu znajduje się wlot, na którym poszczególne arkusze papieru są automatycznie wprowadzane do prasy. Każdy z 4 wież lub zespołów drukujących drukuje najpierw jeden kolor, zwykle czarny, a następnie cyjan, magenta i żółty. Stos drukowanych arkuszy jest widoczny z przodu maszyny, pod konsolą i monitorem prasy, które są wykorzystywane przez operatora do sterowania prasą.

W prasach offsetowych do pracy wysokonakładowej stosuje się rolki papieru. Poniższy rysunek przedstawia tak znacznie większą prasę rolkową. Jest ona tak szybka, że drukowany papier musi być wysuszony na siłę. Czarną jednostką na końcu prasy jest piec.

Offset jest obecnie najczęściej stosowaną techniką druku dla szerokiej gamy produktów, takich jak książki, gazety, materiały piśmienne, tektura falista, plakaty, itp.

Istnieje trend, że druk materiałów promocyjnych stopniowo przechodzi na druk cyfrowy, podczas gdy niektóre opakowania przechodzą na druk fleksograficzny.

Flexo

W fleksografii treść, która musi być wydrukowana, znajduje się na reliefie płyty drukarskiej, który jest wykonany z gumy. Płyta ta jest pokryta farbą drukarską, a następnie obraz, który jest pokryty farbą, jest przenoszony na powierzchnię druku. Proces ten może być stosowany do drukowania na papierze, jak również na tworzywach sztucznych, metalach, celofanie i innych materiałach. Flexo jest stosowany głównie do opakowań i etykiet, a w mniejszym stopniu również do gazet.

Niektóre rodzaje nadruku na opakowaniach przechodzą z flekso na cyfrowy.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy może być wykonywany na różne sposoby. W przemyśle dominują dwie technologie:

 • Inkjet - W drukarce atramentowej obraz, który musi być wydrukowany, jest tworzony przez małe kropelki atramentu, które są napędzane z dysz jednej lub więcej głowic drukujących. Urządzenia atramentowe mogą drukować na wielu różnych podłożach, takich jak papier, plastik, płótno, a nawet drzwi i płytki podłogowe. Druk atramentowy jest bardzo często wykorzystywany do drukowania plakatów i znaków informacyjnych. Jest również ekonomiczny w przypadku publikacji krótkoseryjnych, takich jak fotoksiążki lub małe nakłady. Drukarki atramentowe in-line są czasami łączone z innymi rodzajami pras w celu drukowania zmiennych danych, takich jak adresy pocztowe na elementach bezpośredniej wysyłki. Prasa pokazana poniżej to HP PageWide C500, przeznaczona do drukowania na tekturze falistej.
 • Kserografia - W drukarkach kserograficznych, takich jak drukarki laserowe, obraz, który musi zostać wydrukowany, powstaje poprzez selektywne nanoszenie wsadu na metalowy cylinder zwany bębnem. Ładunek elektryczny jest wykorzystywany do przyciągania cząsteczek tonera. Cząsteczki te są przenoszone na nośnik, na którym jest drukowany. Aby upewnić się, że toner jest prawidłowo zamocowany, podłoże przechodzi przez nagrzewnicę, która topi toner w medium. Drukarki laserowe są stosowane nie tylko w biurach, ale również do druku małonakładowego książek, broszur i innych rodzajów dokumentów. Drukarki te są również wykorzystywane do druku transakcyjnego (rachunki, dokumenty bankowe itp.) oraz do druku korespondencji bezpośredniej.

Druk cyfrowy jest coraz częściej wykorzystywany do prac drukarskich, które wcześniej były drukowane w technice offsetowej, fleksograficznej lub sitodruku.

 • W przypadku krótkoseryjnego druku małoformatowego (format A3), druk cyfrowy przejmuje od offsetu zarówno druk kolorowy, jak i czarno-biały. Szybkie drukarki i kopiarnie drukują cyfrowo na maszynach takich producentów, jak Xerox, HP, Canon i Konica Minolta.
 • Również etykiety są coraz częściej drukowane cyfrowo.
 • Zadania drukowania billboardów i w punktach sprzedaży lub punktach sprzedaży są wykonywane za pomocą atramentowych urządzeń wielkoformatowych.
 • Istnieje szeroka gama drukarek małoformatowych używanych do drukowania na obudowach telefonów, kubkach i innych produktach.
 • W branży wydawnictw książkowych drukarnie zaczynają bardziej polegać na druku na żądanie. Przedstawiony poniżej ekspres do książek doskonale nadaje się do tej pracy.

Istnieje szereg innych procesów druku cyfrowego, które są ukierunkowane na specyficzne rynki niszowe:

 • Barwienie- sublimacja to proces druku, w którym ciepło jest wykorzystywane do przenoszenia barwnika na podłoże. Drukarki barwiarskie są stosowane głównie do drukowania na tekstyliach, do proofingu oraz do wykonywania nadruków fotograficznych. Niektóre drukarki mogą drukować na różnych materiałach, takich jak papier, plastik i tkaniny.
 • W procesie bezpośredniego druku termicznego ciepło jest wykorzystywane do zmiany koloru specjalnej powłoki, która została nałożona na papier. Proces ten jest stosowany w kasach, ale również do dodawania oznaczeń, takich jak numery seryjne, do produktów. W tym celu stosuje się przezroczystą farbę drukarską, która zmienia kolor, gdy laser nakłada na nią ciepło.
 • W procesie druku atramentem termotransferowym ciepło jest wykorzystywane do stopienia nadruku na taśmie i na podłożu. Jest on stosowany w niektórych urządzeniach do proofingu, ale wydaje się stopniowo znikać z rynku.

Grawiura

Znana również jako rotograwiura, jest to technika, w której obraz jest wygrawerowany w cylindrze drukującym. Cylinder ten jest nasycany farbą drukarską, która następnie przenosi się na papier. Wklęsłodruk jest stosowany w pracach wysokonakładowych, takich jak gazety, czasopisma i opakowania.

Wklęsłodruk stopniowo traci udział w rynku na rzecz offsetu do druku publikacji i fleksografii do zastosowań związanych z opakowaniami.

Sitodruk

Jak sama nazwa wskazuje, ta technika druku opiera się na sitodruku, który jest tkanym kawałkiem tkaniny. Niektóre obszary tej siatki są pokryte materiałem nieprzepuszczalnym. W pozostałych otwartych przestrzeniach, farba drukarska może być przepchnięta przez siatkę na podłoże. Zaletą sitodruku jest to, że powierzchnia odbiorcy nie musi być płaska, a farba może przylegać do różnych materiałów, takich jak papier, tekstylia, szkło, ceramika, drewno i metal.

Coraz częściej sitodruk zastępowany jest przez druk cyfrowy.

Dodatkowe procesy drukarskie

 • Drukblokowy - Technika ta przypomina druk ziemniaków, który jest popularną pastą dla dzieci. Ręcznie rzeźbiony drewniany blok jest tuszowany i tłoczony na podłożu. Dodatkowe klocki mogą być użyte do dodania większej ilości kolorów. Druk blokowy jest powolnym i żmudnym procesem, który jest nadal używany do drukowania na tkaninie w krajach orientalnych.
 • Druk term otransferowy - Specjalny papier jest drukowany za pomocą technologii atramentowej (lub innej techniki), a następnie druk ten jest przenoszony na inną powierzchnię za pomocą ciepła i ciśnienia. Najbardziej znanym przypadkiem użycia jest żelazo - na dekoracje na koszulki, ale proces ten jest również używany do zastosowań przemysłowych.
 • Letterpress - Ta technika druku wypukłego dominowała w przemyśle do początku XX wieku. Obecnie jest to głównie proces rzemieślniczy, wykorzystywany do produkcji wysokiej jakości wizytówek i zaproszeń ślubnych, doskonałych wydań książek, limitowanych projektów artystycznych,...
 • Flokowanie - używane do dodawania (kolorowej) aksamitnej tekstury do papieru, tekstyliów itp.
 • Tampodruk - stosowany do nadruku na powierzchniach trójwymiarowych lub nadruku na małych powierzchniach, takich jak tarcze zegarkowe, długopisy, gadżety, itp.
 • Intaglio - obecnie stosowany głównie do znaczków i papierowej waluty.
 • Termografia - jest to raczej proces wykończeniowy niż faktyczny proces druku. Wytwarza podwyższone napisy na zadrukowanej stronie papieru i jest używana na zaproszenia ślubne, papier firmowy, wizytówki,...

Share :

Może Cię zainteresować

Jak zarządzać kolorem

Narzędzia do zarządzania kolorami umożliwiają dostawcom usług drukarskich (PSP) zapewnienie dokładności koloru w...