• 25 maja 2022

Rynek poligraficzny i procesy poligraficzne

Rynek poligraficzny

Firmy poligraficzne można skategoryzować na podstawie rodzaju obsługiwanych przez nie klientów, rodzajów zadań, które drukują oraz używanego przez nie sprzętu. Rynek poligraficzny można podzielić na segmenty:

  • Druk komercyjny - drukarnie komercyjne drukują zazwyczaj szeroką gamę produktów, od materiałów piśmiennych po broszury, katalogi i czasopisma. Niektóre firmy koncentrują się na określonych rynkach, takich jak drukarki szybkie, drukarki formularzy, drukarki szerokoformatowe, drukarki do direct mailingu oraz firmy zajmujące się drukiem zabezpieczającym. Drukarki Web-to-print to firmy, których cały nakład druku jest generowany poprzez sprzedaż produktów do druku w Internecie. Zakłady produkcyjne to zakłady poligraficzne, które są częścią firmy lub instytucji i produkują druk tylko dla własnego pracodawcy.
  • Druk publikacji - Drukarki gazet, książek, czasopism i katalogów są ukierunkowane na wysokonakładową pracę na określonym rynku. Wiele z tych firm jest zarówno wydawcami, jak i drukarniami.
  • Druk opakowań - Drukarnie opakowań specjalizują się w druku wszystkich rodzajów opakowań, takich jak pudełka, kartony, torby, puszki, przywieszki i etykiety. Wiele firm specjalizuje się w druku na specyficznych podłożach, takich jak metal (np. puszki do napojów) lub tworzywa sztuczne (np. druk in-mould).
  • Druk przemysłowy - Gdy druk jest tylko jednym z etapów procesu produkcyjnego, mieści się w tej kategorii. Obejmuje to drukowanie na tekstyliach, panelach, płytkach podłogowych lub tapetach. Druk dekoracyjny lub funkcjonalny na takich produktach jak zegarki, deski rozdzielcze czy płyty kuchenne również znajduje się w tej kategorii. Drukowalna elektronika jest postrzegana jako nowa, ważna dziedzina.
  • Druk domowy i biurowy - Zarówno drukarki atramentowe, jak i laserowe są wykorzystywane do drukowania dokumentów osobistych i służbowych. Inne maszyny, takie jak drukarki termiczne i igłowe, są nadal używane w niektórych miejscach.

Procesy drukowania

Istnieje wiele różnych technologii, które są wykorzystywane do drukowania materiałów. Główne z nich to:

  • Offset - Pełna nazwa tego procesu to litografia offsetowa. Jest to najczęściej stosowana na rynku technika druku, nadająca się do drukowania na papierze, kartonie, plastiku i innych płaskich materiałach. Offset stosowany jest do drukowania książek, gazet, artykułów papierniczych, opakowań itp.
  • Flexo - W fleksografii stosowana jest elastyczna (typowo gumowa) płyta drukująca, która rozszerza zakres podłoży, na których można drukować. Można na niej drukować tworzywa sztuczne, metale, celofan i inne materiały. Flexo jest stosowany głównie do opakowań i etykiet, a w mniejszym stopniu również do gazet.
  • Druk cyfrowy - Wiele różnych technologii drukarskich, takich jak inkjet i kserografia, często określa się mianem druku cyfrowego. Są to najnowsze procesy i jako takie stopniowo zastępują inne. Oferują one również nowe możliwości, takie jak drukowanie zmiennych danych, w którym każdy wydrukowany egzemplarz różni się od poprzedniego.
  • Sitodruk - Ta technika druku jest w stanie obsłużyć szeroki zakres materiałów, a powierzchnia druku nie musi być idealnie płaska. Drukowanie t-shirtów, powierzchni szklanych lub na drewnie to tylko niektóre z możliwości.
  • Wklęsłodruk - znana również jako rotograwiura, jest to technika, w której obraz jest wygrawerowany w cylindrze drukującym. Cylinder ten jest pokryty farbą drukarską, która następnie przenosi się na papier. Wklęsłodruk stosowany jest przy pracach wysokonakładowych, takich jak gazety, czasopisma i opakowania.

Share :

Może Cię zainteresować

Jak zarządzać kolorem

Narzędzia do zarządzania kolorami umożliwiają dostawcom usług drukarskich (PSP) zapewnienie dokładności koloru w...

Prepress: Co to jest?

Prepress to termin opisujący wszystkie procesy, które zachodzą przed drukowaniem i wykończeniem. Ponieważ wiele...