• 15 sierpnia 2022

Druk cyfrowy a druk offsetowy: Jak możesz zaoszczędzić czas i pieniądze

Najlepszym sposobem na podjęcie decyzji, czy skorzystać z druku cyfrowego czy offsetowego, jest przeanalizowanie szczegółów projektu drukarskiego. W wielu przypadkach, jeśli drukuje się mniej niż 500-1 000 sztuk, idealnym rozwiązaniem jest druk cyfrowy. W przypadku druku powyżej 1000 sztuk optymalnym rozwiązaniem jest druk offsetowy.

Nie popełniaj częstego błędu, jakim jest założenie, że jakość Twojego projektu będzie taka sama, niezależnie od sposobu jego drukowania. Specyfika projektu, np. jego rozmiar, kolory i wielkość zamówienia, wpłynie na rodzaj druku, który okaże się optymalny. Zapoznajmy się z zaletami każdego z unikalnych rodzajów druku i sprawdźmy, do jakich projektów drukowania nadają się one najlepiej.

Powiązane: Przygotowanie plików do druku: Twoja lista kontrolna przed drukiem

Różnica w jakości między drukiem offsetowym a cyfrowym

Druk offsetowy jest często postrzegany jako opcja druku o wyższej jakości. Nie oznacza to, że Twoja firma powinna drukować projekty wyłącznie za pomocą druku offsetowego. W rzeczywistości w ostatnich latach jakość druku cyfrowego znacznie się poprawiła.

Jednak w druku cyfrowym nie używa się płyt drukarskich w taki sposób, jak w offsecie. Druk cyfrowy najlepiej sprawdza się w przypadku, gdy wymagane są mniejsze nakłady. Może to być seria kartek okolicznościowych, ulotek lub broszur. Kluczową zaletą druku cyfrowego jest również możliwość drukowania zmiennych danych. Dane zmienne oznaczają, że każdy gotowy element ma swój własny, niepowtarzalny kod, nazwę lub adres. Druk offsetowy nie jest w stanie spełnić tej potrzeby.

Druk offsetowy zapewnia bardzo wyraźne napisy i obrazy, które wyglądają czysto i schludnie, bez żadnych wizualnie rozpraszających skaz lub smug. Druk offsetowy jest również ceniony za doskonałą wierność kolorów, co oznacza, że balans kolorów i dokładność ogólnego projektu są wyższej jakości. Druk offsetowy jest przystosowany do łączenia farb kolorowych dostosowanych do indywidualnych projektów drukarskich, co zapewnia uzyskanie absolutnie idealnych odcieni za każdym razem bez wyjątku.

Druk offsetowy drukuje również znacznie szybciej niż cyfrowe maszyny drukarskie. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się rezultatom obu metod druku można zauważyć, że różnice w jakości są dość subtelne. Pytanie brzmi, czy te subtelne niuanse ostatecznych wydruków są najważniejsze dla Ciebie, Twojego szefa, Twojego zespołu i Twoich klientów.

CTA: Porozmawiaj z ekspertem ds. druku

Co z kosztami?

Koszt projektu druku zależy ostatecznie od Twoich konkretnych potrzeb, a wpływ na to ma rodzaj wybranego druku. Druk offsetowy wymaga użycia płyt, co oznacza, że każde indywidualne zadanie drukowania jest tworzone w formie płyty. Takie podejście wymaga, aby prasa była ustawiana indywidualnie dla każdego zadania drukowania. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy drukuje się kilkadziesiąt, kilkaset czy kilka tysięcy sztuk, za projekty drukarskie trzeba będzie zapłacić z góry. Alternatywą jest druk cyfrowy, w którym nie stosuje się matryc, dzięki czemu cena za każdą wydrukowaną sztukę jest zryczałtowana.

Duże nakłady i krótkie serie

Druk cyfrowy nie wymaga opłaty przygotowawczej w przypadku krótkich serii, co oznacza, że jest o wiele bardziej przystępny cenowo niż druk offsetowy. Natomiast druk offsetowy drukuje tak szybko, że cena offsetu za każdą sztukę może się wahać. Zasadniczo, im więcej sztuk zostanie wydrukowanych, tym bardziej spada cena każdej pojedynczej sztuki. Dlatego druk offsetowy jest znacznie bardziej przystępny cenowo w przypadku dużych nakładów niż druk cyfrowy, ponieważ opłata za przygotowanie jest rekompensowana niższą ceną za każdą wydrukowaną sztukę. Jak wspomniano powyżej, druk offsetowy jest idealny do drukowania 500-1000 sztuk. Druk cyfrowy jest idealny w przypadku drukowania mniejszych nakładów.

Powiązane: Szybsze (i łatwiejsze) realizowanie projektów druku

Czynnik czasu

Jeśli się spieszysz, wybierz druk cyfrowy. Wydruki cyfrowe można łatwo wykonać w ostatniej chwili, czego nie można osiągnąć w przypadku druku offsetowego.

Powiązane: Spraw, aby szybka realizacja projektu drukarskiego przebiegała bezproblemowo

Materiał i kolor

Jeżeli projekt wymaga druku w kolorze i jest realizowany w dużym nakładzie, druk offsetowy będzie prawdopodobnie idealnym rozwiązaniem. Jeśli jednak projekt nie jest monochromatyczny lub wykracza poza kilka kolorów, druk cyfrowy jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o materiały, druk cyfrowy jest bardziej elastyczny, ale druk offsetowy jest nadal ceniony jako najlepszy do drukowania na wyjątkowych materiałach, takich jak plastik i metal.

Niezależnie od tego, jaki wybór druku wybierzesz, eksperci firmy Ironmark są tutaj, aby pracować z Tobą od początku do końca. Skontaktuj się z nami już dziś i rozpocznij swój projekt drukowania od właściwego kroku. Przygotuj się na drukowanie jak profesjonalista, korzystając z naszego najlepszego przewodnika dostępnego poniżej.

Share :

Może Cię zainteresować