• Piątek, 10 lipca 2020r.

Jak poprawnie przygotować zdjęcie do druku?

Jak obrobić zdjęcie

Zdjęcie powinno być odpowiednio przygotowane przed przesłaniem go do druku na płótnie poliestrowym lub bawełnianym. Posiadanie zdjęcia wysokiej jakości jest dla dwóch stron korzystne, zarówno dla zlecającego jak i wykonującego.

Obrobienie zdjęcia w programie graficznym - czym się kierować?

Edytowanie zdjęcia w profesjonalnym programie graficznym (np. Adobe Photoshop lub GIMP), pozwala na skorzystanie z profesjonalnych ustawień do druku:

  • CMYK - określenie przypisane do przestrzeni kolorów, jest to standardowy parametr, który odnosi się do wydruków na płótnie. Posiada szczególną korelację z profilem pracy drukarki.  
  • Format PDF - format pliku, który zapewnia o odwzorowaniu pierwotnego obrazu. Jest powszechnie używany przez osoby pracujące w branży graficznej i drukarskiej.
  • Rozdzielczość - prawidłowy wydruk obrazów wymaga zastosowania rozdzielczości 300 DPI. Dla dużych obrazów można zastosować 150 DPI. 
  • Format TIFF - jako jedyny format graficzny cechuje się bezstratnością oraz gwarantuje uzyskanie wysokiej jakości obrazu. Jedynym jego mankamentem jest duży rozmiar pliku. Sposobem na skrócenie czasu przesyłania jest umieszczenie go na dysku internetowym. 
  • Właściwe proporcje - przy zastosowaniu błędnych proporcji bardzo możliwe jest automatyczne obcięcie obrazu. Przed zleceniem wydruku należy zwrócić uwagę na ustawienia w tym zakresie. Np. Proporcja 1:1 charakterystyczna jest dla wydruków kwadratowych. 
  • Format JPG (JPEG) - jest to format stratny, który charakteryzuje się obniżeniem jakości obrazów, jednak jest najczęściej stosowany do wydrukowania zdjęć. Przewagę nad formatem TIFF zyskuje z uwagi na mały rozmiar pliku, możliwe jest bezproblemowe wysyłanie plików w tym formacie przez maila. 

Wywoływanie zdjęćPoznanie wymiarów zdjęcia

Istnieje kilka sposobów na trafne sprawdzenie wymiarów zdjęcia. Pierwszy z nich to rozeznanie w ustawieniach aparatu, z którego będą wykonywane zdjęcia. Po przegraniu zdjęć na dysk można także dokonać rozeznania w posiadanych właściwościach pliku. 

System komputerowy Windows umożliwia sprawdzenie właściwości poprzez przytrzymanie wskaźnika myszy na pliku. Pojawia się dymek a informacjami. także z wymiarami zdjęcia. 

Jak utrzymać jakość zdjęcia na płótnie? 

Sprzęt fotograficzny: Technologia zamknięta w nowoczesnych telefonach pozwala na wykonywanie dobrych jakościowo zdjęć przy pomocy telefonu i rezygnowaniu z aparatów fotograficznych oraz lustrzanek. Zdjęcie zrobione przez telefon można wykorzystać do stworzenia fotoobrazu. Dotyczy to wyłącznie telefonów komórkowych z wysoką jakością aparatu, który porównywalny jest parametrami do aparatu cyfrowego.

Przy drukowaniu zdjęć na płótnie najważniejszym aspektem nie jest rodzaj posiadanego aparatu. Istotnymi czynnikami jest: kompozycja, jakość, ostrość oraz pozostałe parametry. 

Zamówienie obrazu na płótnie o małej lub średniej wielkości może z powodzeniem zostać pierwotnie zrobione za pomocą telefonu komórkowego. Faktura płótna jest doskonała do zacierania drobnych uszczerbków na jakości zdjęcia. 

Duży obraz na płótnie wymaga wykonania zdjęcia przy pomocy dobrego sprzętu fotograficznego. Możliwe jest wykonanie przy pomocy telefonu komórkowego, jednak posiadającego bardzo dobry aparat.

Share :

Może Cię zainteresować

Fotoobraz dla wymagających

Fotoobraz to możliwość uzyskania obrazu ze zdjęcia. Do wyboru są dwie możliwości, takie jak fotoboardy oraz...