• 15 sierpnia 2022

Rodzaje przedsiębiorstw poligraficznych

Rodzaje przedsiębiorstw poligraficznych

Firmy poligraficzne można skategoryzować na podstawie rodzaju obsługiwanych przez nie klientów, rodzajów zadań, które drukują oraz używanego przez nie sprzętu. Rynek poligraficzny jest często podzielony na 4 segmenty:

Drukarnie komercyjne

Jest to największy segment rynku. Drukarnie komercyjne drukują zazwyczaj szeroką gamę produktów, od artykułów papierniczych po broszury i czasopisma. Wykorzystują one mieszankę maszyn, zwykle łącznie z prasami offsetowymi i cyfrowymi.

Większość drukarni komercyjnych pracuje dla szerokiego grona klientów:

  • Osoby prywatne
  • SOHO (małe biuro, biuro domowe)
  • MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa)
  • Rząd i duże przedsiębiorstwa

Niektóre firmy koncentrują się na konkretnych rynkach, np:

  • Szybkie drukarki - drukowanie różnych małych zadań w małych nakładach dla klientów indywidualnych i lokalnych firm. Sklepy z kopiami to jeden z rodzajów szybkich drukarek.
  • Drukarki do formularzy
  • Drukarki szerokoformatowe - drukowanie plakatów, bannerów, ekranów i innych dużych zadań na papierze, płótnie, tkaninach i innych podłożach. Można to zrobić za pomocą offsetu, sitodruku i coraz bardziej wielkoformatowych cyfrowych drukarek atramentowych.
  • Drukarki do direct mailingu
  • Druk zabezpieczający - segment przemysłu poligraficznego zajmujący się drukowaniem banknotów, paszportów, dokumentów tożsamości, praw jazdy, kuponów, kuponów loteryjnych, ale także opakowań na produkty luksusowe i farmaceutyczne.

Drukarki opakowań

Drukarnie opakowań wyspecjalizowały się w drukowaniu wszelkiego rodzaju opakowań, takich jak pudełka, kartony, torby, puszki, przywieszki i etykiety. Drukarnie opakowań najczęściej używają pras offsetowych, fleksograficznych lub cyfrowych.

Druk publikacji

Firmy te koncentrują się wyłącznie na drukowaniu publikacji: gazet, książek, periodyków, takich jak czasopisma lub katalogów, np. żółtych stron. Większość drukarni specjalizuje się tylko w jednym rodzaju publikacji, takich jak gazety. Ogólne drukarnie komercyjne drukują również znaczną liczbę książek i czasopism.

W zakładach

Zakład produkcyjny to zakład poligraficzny, który jest częścią firmy lub instytucji. Zazwyczaj produkuje on druk tylko dla własnego pracodawcy, chociaż czasami nadwyżka mocy produkcyjnych jest wykorzystywana do komercyjnej działalności drukarskiej. Typowymi przykładami zakładów poligraficznych są: centrum poligraficzne uniwersytetu, wydział poligraficzny ministerstwa lub wydział poligraficzny banków.

Przedsiębiorstwa poligraficzne niekoniecznie mieszczą się w jednej kategorii. Drukarnie gazet również starają się zdobyć kawałek rynku druku komercyjnego, niektóre drukarnie komercyjne wykonują również prace związane z pakowaniem, itp. Nie ma na powyższej liście drukowania przemysłowego - są to procesy drukarskie, które są integralną częścią procesu produkcyjnego niektórych produktów, takich jak druk na ceramice lub płytkach podłogowych.

Istnieją dodatkowe sektory przemysłu, które są ściśle związane z powyższymi sektorami. Należą do nich wydawcy, usługi prepressowe i oprawa handlowa.

Share :

Może Cię zainteresować

Jak zarządzać kolorem

Narzędzia do zarządzania kolorami umożliwiają dostawcom usług drukarskich (PSP) zapewnienie dokładności koloru w...